Գործարկվել է արևով սնուցվող ևս hիմնական 7 կայան
Viva-ի ռազմավարության առանցքում հավասարապես կարևոր են թե՛ բիզնես գործունեությունն ու առաջատարությունը, թե՛ կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառումը: Դա երկրի, հասարակության նկատմամբ պատասխանատու մոտեցման դրսևորում և կայուն զարգացման հնարավորություն է: Տևական ժամանակ Viva-ն այդ սկզբունքով է առաջնորդվում նաև ենթակառուցվածքների զարգացման հարցում՝ ընդլայնելով դրանց արդյունքից օգտվող շահառուների շրջանակը:
Մինչև 2024 թվականի դեկտեմբեր կառուցվել է աշխատանքային տարբեր սկզբունքներով գործող 41 արևային ֆոտովոլտային կայան: Տարեսկզբին գործարկվել է ևս 7 արևային կայան՝ դրանց ընդհանուր թիվը հասցնելով 48-ի: Եղած արևային կայանների զգալի մասն աշխատում է էլեկտրական բաշխիչ ցանցին զուգահեռ (on grid): Տարածքի առանձնահատկություններից ելնելով՝ կան նաև անկախ աշխատող (off grid) արևային կայաններ, որոնք մարտկոցային համակարգում կուտակում են արևային վահանակների արտադրած էներգիան և այն սպառում եղանակային անբարենպաստ/ոչ արևոտ ժամանակահատվածում:
Արագածոտնի մարզում հերթական արևային կայանի գործարկմանը մասնակցել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Viva-ն առանձնահատուկ մոտեցում ունի «կանաչ» տեխնոլոգիաների կիրառման հարցում: Տարիներ շարունակ կատարած աշխատանքի վերլուծությունը և տարբեր ուղղություններով գերազանց ցուցանիշներ արձանագրելու փաստը թույլ են տալիս վստահորեն ասել, որ արևային վահանակներով բազային կայանների կառուցումը շահավետ է բոլոր առումներով: Սա միայն նոր տեխնոլոգիաներ ներկայացնելու հնարավորություն չէ: Գլոբալ տաքացման խնդիրը մեղմելու տարբերակներից մեկը շրջակա միջավայրի պահպանության հարցն է՝ արտանետումների կրճատման ճանապարհով նաև: Իսկ երբ ավելացնում ենք տնտեսվող միջոցները՝ էլեկտրաէներգիայի ծախսերի նվազումն ու էներգետիկ անկախության շնորհիվ տարբեր վայրերում կապ ապահովելու հնարավորությունը, պատկերն ավելի է ամբողջանում: Ի վերջո, արևային էներգիան վերականգնվող է և անսպառ: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ մենք շարունակում ենք տարբեր մարզերում արևային վահանակներով զինել մեր կայանները», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հանրապետության տարբեր մարզերում տարիների ընթացքում կառուցված արևային կայաններն ապահովում են բնապահպանական և էներգախնայող արդյունք: Նախորդ տարի 41 արևային կայաններն (438 կՎտ դրվածքային հզորությամբ) արտադրել են մոտավորապես 540 000 կՎտ*ժ էլեկտրաէներգիա: Գումարի տեսքով արտահայտելիս այդ խնայողությունը կազմում է մոտավորապես 22 միլիոն 600 հազար դրամ (առանց ԱԱՀ): Նոր գործարկվող ու դեռևս կառուցվող արևային համակարգերի շնորհիվ արձանագրված ցուցանիշները զգալիորեն կբարելավվեն:
Viva-ի արևային ֆոտովոլտային համակարգերի շահագործման արդյունքում կրճատվում է մթնոլորտ արտանետվող ածխաթթու գազի ծավալը, նվազում է հատվող ծառերի քանակն ու դիզելային վառելիքի օգտագործումը: 2024 թվականին արձանագրված տվյալներով խնայվել է 44 2 44 լիտր դիզելային վառելիք, մթնոլորտ չի արտանետվել 538 տոննա ածխաթթու գազ (CO2):
Միջազգայնորեն ընդունված չափանիշների համաձայն՝ խնայվել է այնքան թթվածին, որքան տարեկան կտրվածքով արտադրում է 29 435 ծառը:

At the heart of Viva’s strategy, both its business operations and leadership, along with the use of green technologies, are equally important. This reflects a responsible approach to both the country and society, as well as an opportunity for sustainable development. For years, Viva has applied this principle in its infrastructure development, expanding the number of beneficiaries who benefit from its results.
By December 2024, 41 solar photovoltaic stations, operating on different principles, had been built. At the beginning of the year, 7 more solar stations were commissioned, bringing the total 48. A significant portion of the existing solar stations operate in parallel with the electrical distribution network (on grid). Based on the area’s characteristics, there are independent (off grid) solar stations that store the energy produced by solar panels in battery systems and use it during unfavorable weather conditions.
The company’s General Director, Armen Avetisian, attended the launch of the new solar station in the Aragatsotn region.
“Viva has a unique approach to the use of green technologies. Our years of experience and the excellent results we’ve achieved across various areas allow us to confidently say that building base stations with solar panels is beneficial in every way. This is not just about adopting new technologies, it’s also about addressing global warming through environmental protection, including reducing emissions. And when we factor in the savings - reduction of electricity costs and ability to provide connectivity in different areas due to energy independence – we get a clearer insight. After all, solar energy is renewable and inexhaustible. Considering all of this, we continue to equip our stations with solar panels in different regions,” Viva’s General Director Armen Avetisian said.
The solar stations built over the years in different regions of the country deliver significant environmental and energy-saving results. Last year, 41 solar plants (with a rated capacity of 438 kW) produced approximately 540,000 kWh of electricity. In monetary terms, this saving amounts to approximately 22 million 600 thousand drams (excluding VAT). With the new solar systems that have been commissioned and are still under construction, these results will be significantly improved.
As a result of the operation of Viva’s solar photovoltaic systems, the volume of carbon dioxide emissions is reduced, along with the number of trees cut down and the use of diesel fuel. According to the data recorded in 2024, 44,244 liters of diesel fuel were saved, 538 tons of carbon dioxide (CO2) were not emitted into the atmosphere.
Based on internationally accepted standards, this is equivalent to the amount of oxygen produced annually by 29,435 trees.