1.1. Ընդհանուր կանոններ` սույն փաստաթուղթը,
1.2. Օպերատոր` «Վիվա Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը հիմնադրվել է օրինական կարգով և ունի Հայաստանի Հանրապետությունում հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի շահագործման լիցենզիա,
1.3. Հաճախորդ՝ ֆիզիկական անձ, որն ունի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեռք բերված նույնականացման քարտ,
1.4. Ծառայություն՝ «Մոբայլ ԱյԴի» բջջային խիստ նույնականացում (այսուհետ՝ բջջային խիստ նույնականացում) և/կամ էլեկտրոնային թվային ստորագրության ծառայություն,
1.5. PIN-կոդ՝ վեցանիշ կոդ, որը գեներացնում է հաճախորդը՝ ծառայությունն ակտիվացնելիս,
1.6. mSIM՝ նոր սերնդի քարտ, որը պարունակում է մատուցվող ծառայության ծրագրային բանալիներ,
1.7. Հայտ՝ Օպերատորի սահմանված ձևի փաստաթուղթ, որը հավաստում է Հաճախորդի՝ Ծառայությունից օգտվելու ազատ կամքը,
1.8. Էլեկտրոնային թվային ստորագրություն՝ եզակի էլեկտրոնային հավաստագրեր, որոնք օգտագործվում են ստորագրող անձին նույնականացնելու, ինչպես նաև էլեկտրոնային փաստաթուղթը կեղծիքներից և աղավաղումներից պաշտպանելու համար,
1.9. Էլեկտրոնային փաստաթուղթ՝ էլեկտրոնային եղանակով գրանցված տեղեկություն կամ հաղորդագրություն՝ վավերացված էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ:
2. Ընդհանուր դրույթներ
2.1. Ընդհանուր կանոնները սահմանում են Օպերատորի կողմից մատուցվող բջջային խիստ նույնականացման և էլեկտրոնային թվային ստորագրության ծառայության բնութագիրը, այն ակտիվացնելու, օգտագործելու, կասեցնելու, դադարեցնելու և դրանց հետ կապված այլ գործողություններ կատարելու՝ Հաճախորդի իրավունքներն ու պարտականությունները:
2.2. Հաճախորդը Ծառայությունից կարող է օգտվել կամ միայն նույնականացման համար, կամ՝ նույնականացման և էլեկտրոնային թվային ստորագրության համար:
2.3. Ծառայությունից կարող են օգտվել միայն այն ֆիզիկական անձինք, որոնք ունեն վավեր նույնականացման քարտ:
2.4. Էլեկտրոնային թվային ստորագրության ծառայությունից կարող են օգտվել այն ֆիզիկական անձինք, որոնք ունեն վավեր նույնականացման քարտ:
2.5. Ծառայությունից օգտվելու համար Հաճախորդը պետք է ունենա ցանկացած բջջային հեռախոս /առանց հատուկ տեխնիկական պահանջների/:
2.6. Ծառայությունից օգտվելու հայտ ներկայացնելով՝ Հաճախորդն ընդունում է սույն կանոններն ամբողջությամբ և անվերապահ:
2.7. Ծառայությունը հնարավորություն է տալիս Հանրապետության պետական մարմիններում և մասնավոր կազմակերպություններում, որոնք բջջային խիստ նույնականացման և էլեկտրոնային ստորագրության ծառայության շրջանակում համագործակցում են Օպերատորի հետ, ապահով կերպով առցանց եղանակով անցնելու անհատի խիստ նույնականացում՝ համապատասխան ծրագրային գործիքների կիրառմամբ, մուտք գործելու տեղեկատվական համակարգեր, նման համակարգերում ներկայացնելու էլեկտրոնային փաստաթղթեր (այդ թվում՝ դիմումներ, հարցումներ, հայտեր և այլն), ինչպես նաև էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ հավաստելու և ստորագրելու նման էլեկտրոնային փաստաթղթերը:
2.8. Հաճախորդը պարտավորվում է ծառայությունից օգտվել անձամբ և չփոխանցել այն այլ անձի, այլապես ծառայության օգտագործման բոլոր ռիսկերը և հետևանքները կկրի Հաճախորդը:
2.9. Հաճախորդը պարտավոր է գաղտնի պահել իր կողմից գեներացված PIN-կոդերը և չտրամադրել դրանք երրորդ անձանց:
3. Ծառայության մատուցման կարգը
3.1. Ծառայությունն ակտիվացնելու համար Հաճախորդը պետք է անձամբ1 մոտենա Օպերատորի ցանկացած սպասարկման կենտրոն /այսուհետ՝ ՍԿ/՝ իր մոտ ունենալով անձը հաստատող փաստաթուղթ /նույնականացման քարտը կամ անձնագիրը/ և իր բջջային հեռախոսը, որից հետո կատարվում են հետևյալ գործողությունները.
3.1.1. անձը նույնականացվում է,
3.1.2. Հաճախորդին տրամադրվում է ծառայության ակտիվացման հայտի օրինակ, որը ստորագրվում է ձեռքով:
3.1.3. Հաճախորդի ֆիզիկական բջջային քարտը փոխարինվում է mSIM նոր սերնդի քարտով, որի դիմաց գանձվում է 500 ՀՀ դրամ վճար, եթե քարտն արդեն իսկ փոփոխված չէ:
3.1.4. Քարտը տեղադրվում է Հաճախորդի բջջային հեռախոսի մեջ, իսկ վերջինս վերագործարկվում է:
3.1.5. ՍԿ աշխատակիցը համապատասխան ծրագրի օգնությամբ Հաճախորդին նշված համարին ուղարկում է հրահանգ, որով Հաճախորդը գեներացնում է PIN-կոդ՝ իր բջջային հեռախոսահամարով անձը նույնականացնելու համար: PIN-կոդը գեներացնելուց հետո այն ակտիվանում է համակարգում:
3.1.6. Նույնականացման PIN-կոդն ակտիվանալուց հետո Հաճախորդը ևս ստանում է PIN-կոդ գեներացնելու հրահանգ՝ նույնականացման ծառայության և/կամ էլեկտրոնային թվային ստորագրությունն ակտիվացնելու համար, եթե հաճախորդը ցանկանում է օգտվել տվյալ ծառայությունից: Ընդ որում երկու PIN-կոդերը կարող են լինել նույնը կամ տարբեր: PIN-կոդը գեներացնելուց հետո այն ակտիվանում է համակարգում:
3.1.7. Էլեկտրոնային թվային ստորագրությունն ակտիվանում է մեկ տարի ժամկետով, սակայն Հաճախորդը կարող է ընտրել ավտոմատ երկարացման տարբերակը, որն ամեն տարի կերկարացնի ծառայությունը հաջորդ տարվա համար՝ մինչև հինգ տարին լրանալը: Բջջային խիստ նույնականացման ծառայությունն ակտիվանում է տասը տարի ժամկետով:
3.1.8. Բոլոր քայլերը իրականացնելուց հետո Հաճախորդի հեռախոսին ուղարկվում է «Մոբայլ Այդի ծառայությունը ակտիվացված է» հաղորդագրությունը։
3.1.9. Ակտիվացումից հետո Հաճախորդին կտրամադրվի նույնականացման և էլեկտրոնային թվային ստորագրության2 հավաստագիր, որը թողարկվում է հավատարմագրված հավաստագրման կենտրոնի՝ «Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակ» փակ բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ Հավաստագրման կենտրոն) կողմից:
1 Ծառայությունը չի կարող տրամադրվել լիազորագրով
2 էլեկտրոնային թվային ստորագրության հավաստագիրը տրվում է, եթե Հաճախորդը Ընդհանուր կանոնների 3.1.7 կետի համաձայն՝ դիմել է նշված ծառայության ակտիվացման համար:
4. Ծառայության ակտիվացումն ու սպասարկումը
4.1. Ծառայության մատուցման ժամկետն ավարտվելու օրը և դրանից 15 օր առաջ՝ Հաճախորդը ծանուցվում է ծառայության մատուցման ժամկետի ավարտի վերաբերյալ: Ծառայության մատուցման ժամկետը երկարացնելու համար Հաճախորդը պետք է մոտենա ՍԿ և նորից ակտիվացնի ծառայությունը՝ կանոններով սահմանված կարգով:
4.2. Հաճախորդն իրավունք ունի ընտրելու ավտոմատ երկարացման տարբերակը:
5. Ծառայության կասեցումը և դադարեցումը
5.1. Ծառայությունները կասեցվում են հետևյալ դեպքերում.
5.1.1. Հաճախորդի դիմումի հիման վրա,
5.1.2. եթե առկա են բավարար ապացույցներ, որ ծառայության օգտագործումը կարող է վնաս հասցնել Հաճախորդին կամ երրորդ անձանց,
5.1.3. եթե կա հիմնավոր կասկած, որ հեռախոսը կամ PIN-կոդը հասանելի են դարձել երրորդ անձանց,
5.1.4. Ծառայությունից օգտվել են անօրինական հիմքերով,
5.1.5. տեխնիկական պատճառներով՝ բարելավման, սպասարկման աշխատանքներ կատարելիս,
5.1.6. նույնականացման քարտը անվավեր ճանաչվելու կամ նոր նույնականացման քարտ ստանալու դեպքում,
5.1.7. օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում:
5.2. Ծառայության կասեցման առավելագույն ժամկետը չի կարող գերազանցել 90 /իննսուն/ օրացույցային օրը: Եթե նշված ժամկետի ավարտին չեն վերացել այն հանգամանքները, որոնց ուժով ծառայությունը կասեցվել էր, ապա ծառայությունը դադարեցվում է:
5.3. Ծառայության կասեցման համար հիմք հանդիսացած հանգամանքների վերացման դեպքում ծառայությունը վերաակտիվացվում է՝ հանգամանքների վերացումը հավաստող համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում:
5.4. Ծառայությունները դադարում են հետևյալ դեպքերում.
5.4.1. Հաճախորդն ունի չկատարված դրամական պարտավորություններ,
5.4.2. շարժական կապի բաժանորդագրության պայմանագրի լուծումը,
5.4.3. Հաճախորդը փոխել է բջջային օպերատորին,
5.4.4. Հաճախորդի մահվան դեպքում,
5.4.5. Հաճախորդի դիմումի հիման վրա:
5.5. Ծառայության կասեցման կամ դադարեցման դեպքում Հաճախորդը չի վերադարձնում ծառայության ակտիվացման համար տրամադրված նոր սերնդի բջջային քարտը:
6. Գաղտնիություն և անձնական տվյալներ
6.1.1. Օպերատորը և Հաճախորդը պարտավորվում են ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները գաղտնի և անվտանգ պահելու համար մյուս կողմից ստացված տեղեկություններն ու փաստաթղթերը:
6.1.2. Օպերատորի կողմից Հաճախորդին նույնականացնելու, վերջինիս մատուցվող ծառայությունների որակը բարձրացնելու, Օպերատորի տեղեկատվական շտեմարաններ վավեր տվյալներ մուտքագրելու, շտեմարաններում առկա տվյալներն արդիականացնելու և ճշգրտելու, շտեմարաններում առկա տվյալների միջոցով ապանձնավորված վերլուծություններ իրականացնելու, մատուցվող ծառայությունների հետ կապված խարդախության դեպքերը կանխելու/բացահայտելու նպատակով Օպերատորին անհրաժեշտ է մշակել, ներառյալ՝ հավաքել, ամրագրել, մուտքագրել, համակարգել, կազմակերպել, պահպանել, օգտագործել, վերափոխել, վերականգնել, փոխանցել, ուղղել կամ այլ կերպ մշակել Հաճախորդի անձնական տվյալները /այդ թվում՝ ավտոմատացված, տեխնիկական ցանկացած միջոցներ կիրառելով կամ առանց դրանց/:
6.1.3. Անձնական տվյալների մշակման իրավական հիմքը սույն ծանուցման հիման վրա անձնական տվյալների սուբյեկտի՝ Հաճախորդի գրավոր համաձայնությունն է:
6.1.4. Մշակման ենթակա անձնական տվյալները` անունը, ազգանունը, հայրանունը, ծննդյան օրը, ամիսը, տարին, սեռը, անձնագրային տվյալները (ներառյալ՝ անձը հաստատող ոչ վավեր փաստաթղթերի տվյալները), ռեզիդենտությունը, հաշվառման հասցեն, կոնտակտային տվյալները, հանրային ծառայությունների համարանիշը, մահվան ամսաթիվը (հնարավոր խարդախության դեպքերի կանխման շրջանակում անձի մահացած չլինելու փաստը հաստատելու նպատակով), արգելանքները և բռնագանձումները (առկայության դեպքում):
6.1.5. Հաճախորդի կողմից Օպերատորին փոխանցվող, ինչպես նաև Օպերատորի հարցման հիման վրա «ԷԿԵՆԳ» ՓԲ ընկերության կողմից պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից և այլ անձանց պատկանող տեղեկատվական համակարգերից Օպերատորին փոխանցվող՝ սույն Կանոնների 6.1.4. կետում նշված կրիպտավորված անձնական տվյալները մշակվում են Օպերատորի՝ տեղեկատվական անվտանգության՝ ISO 27001 ստանդարտի պահանջներին համապատասխանող համակարգերում՝ Կանոնների 6.1.2. կետում նշված եղանակներով և նույն կետում նշված նպատակներն իրականացնելու համար:
6.1.6. Օպերատորը ապահովում է Հաճախորդի անձնական տվյալների գաղտնիությունը՝ ՀՀ օրենսդրության համաձայն, հաշվի առնելով ծառայության առանձնահատկությունները:
6.1.7. Անձնական տվյալները կարող են փոխանցվել երրորդ անձանց միայն ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով: Անձնական տվյալները կարող են փոխանցվել կամ դրանցից օգտվելու հնարավորություն կարող է տրվել ՀՀ պետական մարմիններին և այն կազմակերպություններին, որոնց էլեկտրոնային հարթակներում հաճախորդը կիրառում է Ծառայությունը:
6.1.8. Հաճախորդն իրավունք ունի ծանոթանալու իր անձնական տվյալներին, Օպերատորից պահանջելու ուղղել, ուղեփակել կամ ոչնչացնել իր անձնական տվյալները, եթե դրանք ամբողջական կամ ճշգրիտ չեն կամ հնացած են կամ ձեռք են բերվել անօրինական ճանապարհով կամ անհրաժեշտ չեն մշակման նպատակներին հասնելու համար:
6.1.9. Համաձայնությունը գործելու է Օպերատորի և Հաճախորդի միջև պայմանագրային հարաբերությունների տևողության, ինչպես նաև փաստաթղթերի արխիվացման ամբողջ ժամկետի ընթացքում: Բաժանորդն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ հետ կանչել իր համաձայնությունը, ինչի արդյունքում Օպերատորի և բաժանորդի միջև գործող իրավահարաբերությունները կարող են վերանայվել:
6.1.10. Ընդհանուր կանոններով սահմանված կարգով Օպերատորի և Հաճախորդի միջև պայմանագրի կնքումով, ինչպես նաև փոփոխած Ընդհանուր կանոնները 9.2. կետով սահմանված կարգով Հաճախորդի կողմից ամբողջապես ակցեպտավորելով՝ Հաճախորդը տալիս է Ընդհանուր կանոնների 6-րդ բաժնում ներկայացված ծանուցման համաձայն իր անձնական տվյալներն Օպերատորի կողմից մշակելու անվերապահ համաձայնությունը:
7. Պատասխանատվություն
7.1. Օպերատորը պատասխանատվություն չի կրում, եթե Հաճախորդը ոչ պատշաճ կամ անօրինական կերպով է օգտվում ծառայությունից:
7.2. Հաճախորդն ինքն է կրում ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ և իրեն հասանելի ինֆորմացիայի գաղտնիության պահպանման և ամբողջականության չխախտման ռիսկը:
7.3. Հաճախորդն ինքն է կրում երրորդ անձանց կողմից ծառայության օգտագործմամբ կատարված գործարքներից առաջացած պարտավորությունները:
7.4. Օպերատորը պատասխանատվություն չի կրում Ծառայության մատուցման խափանումների կամ խնդիրների համար, եթե դրանք իր վերահսկողությունից դուրս գտնվող հանգամանքների հետևանք են:
7.5. Օպերատորը պատասխանատվություն չի կրում Հաճախորդի կամ երրորդ անձանց անօրինական գործողությունների համար:
8. Անհաղթահարելի ուժի ազդեցություն (ֆորս-մաժոր)
8.1. Օպերատորը և Հաճախորդը պատասխանատվություն չեն կրում Ընդհանուր կանոններով պարտավորություններն ամբողջությամբ կամ մասամբ չկատարելու կամ դրանց կատարումն ուշացնելու դեպքում, եթե դա հետևանք է ջրհեղեղի, հրդեհի, երկրաշարժի, այլ բնական աղետի, պատերազմական գործողության, զինված հարձակման, պայթյունի, զանգվածային խռովության, գործադուլի, պետական մարմնի կողմից ընդունված ակտի, մայրուղային ենթակառուցվածքների խաթարման, էլեկտրասնուցման կրճատման կամ թերացած կողմի վերահսկողությունից դուրս այլ իրադարձության:
9. Այլ դրույթներ
9.1. Օպերատորն իրավունք ունի միակողմանի կատարել փոփոխություններ բջջային խիստ նույնականացման և էլեկտրոնային թվային ստորագրության ծառայության ընդհանուր կանոններում, գնացուցակում և հատուկ առաջարկներում /եթե այդպիսիք առկա են/՝ այդ մասին նախապես՝ 14 օր առաջ, հայտարարելով իր պաշտոնական կայքում: Եթե Հաճախորդը համաձայն չէ փոփոխության հետ, ապա կարող է սահմանված կարգով դիմում ներկայացնել ծառայությունը դադարեցնելու համար:
9.2. Եթե 9.1. կետով սահմանված ժամկետում Հաճախորդը դիմում չի ներկայացրել ծառայությունը դադարեցնելու համար, ապա համարվում է, որ նա ընդունել է փոփոխություններն ամբողջությամբ և անվերապահորեն: Ընդ որում, Հաճախորդն ինքն է կրում փոփոխություններին հետևելու պարտավորությունը:
9.3. Ծառայությունների և դրանց մատուցման հետ կապված վեճերը լուծվում են բանակցությունների միջոցով: Համաձայնության չգալու դեպքում վեճը հանձնվում է ՀՀ իրավասու դատարանի լուծմանը:

1.1. Общие правила: настоящий документ;
1.2. Оператор: закрытое акционерное общество «Вива Армения», учрежденное на законных основаниях и имеющее лицензию на эксплуатацию общественной сети электронной связи в Республике Армения;
1.3. Клиент: физическое лицо, имеющее идентификационную карту, полученную в соответствии с законодательством РА;
1.4. Услуга: строгая мобильная аутентификация «Мобильный ID» (далее - строгая мобильная аутентификация) и/или услуга электронной цифровой подписи;
1.5. PIN-код: шестизначный код, сгенерированный клиентом при активации услуги;
1.6. mSIM: карта нового поколения, содержащая программные ключи для предоставляемой услуги;
1.7. Заявка: документ установленной Оператором формы, удостоверяющий свободную волю Клиента пользоваться услугой,
1.8. Электронная цифровая подпись - уникальные электронные сертификаты, используемые для идентификации подписывающего лица, а также для защиты электронного документа от подделок и искажений,
1.9. Электронный документ: информация или сообщение, представленные в электронной форме, заверенные электронной цифровой подписью.
2. Общие положения
2.1. Общие правила определяют характеристику услуги электронной цифровой подписи и строгой мобильной аутентификации, предоставляемой Оператором, права и обязанности Клиента по ее активации, использованию, приостановлению, прекращению и совершению иных связанных с ними действий.
2.2. Клиент может воспользоваться услугой либо только для аутентификации, либо для аутентификации и электронной цифровой подписи.
2.3. Услугой могут пользоваться только физические лица, имеющие действительную идентификационную карту.
2.4. Услугой электронной цифровой подписи могут пользоваться физические лица, имеющие действительную идентификационную карту.
2.5. Для пользования услугой Клиент должен иметь любой мобильный телефон /без особых технических требований/.
2.6. Подав заявку на пользование услугой, Клиент полностью и безоговорочно принимает настоящие правила.
2.7. Услуга дает возможность в частных организациях и государственных органах Республики, сотрудничающих с Оператором в рамках услуги электронной подписи и строгой мобильной аутентификации, в режиме онлайн безопасно пройти строгую аутентификацию личности с применением соответствующих программных инструментов, получить доступ к информационным системам, представить в таких системах электронные документы (в том числе заявления, запросы, заявки и т.д.), а также заверить и подписать такие электронные документы электронной цифровой подписью.
2.8. Клиент обязуется пользоваться услугой лично и не передавать ее другому лицу, в противном случае все риски и последствия использования услуги понесет Клиент.
2.9. Клиент обязан хранить в тайне сгенерированные им PIN-коды и не предоставлять их третьим лицам.
3. Порядок предоставления Услуги
3.1. Для активации услуги Клиент должен лично1 подойти в любой центр обслуживания оператора (далее - ЦО), имея при себе документ, удостоверяющий личность (идентификационную карту или паспорт) и свой мобильный телефон, после чего выполняются следующие действия:
3.1.1. лицо идентифицируется,
3.1.2. Клиенту предоставляется копия заявки на активацию услуги, которая подписывается вручную.
3.1.3. Физическая мобильная карта клиента заменяется mSIM-картой нового поколения, за которую взимается плата в размере 500 драмов РА, если карта еще не была заменена.
3.1.4. Карта вставляется в мобильный телефон Клиента и перезагружается.
3.1.5. С помощью соответствующей программы сотрудник ЦО отправляет Клиенту на указанный номер команду, с помощью которой Клиент генерирует PIN-код для идентификации лица по номеру своего мобильного телефона. После генерации PIN-кода он активируется в системе.
3.1.6. После активации PIN-кода аутентификации, Клиент также получает команду сгенерировать PIN-код для активации услуги аутентификации и/или электронной цифровой подписи, если Клиент хочет пользоваться данной услугой.
При этом два PIN-кода
могут быть одинаковыми или разными. После генерации PIN-кода он активируется в системе.
3.1.7. Электронная цифровая подпись активируется сроком на один год, но Клиент может выбрать опцию автопродления, которая будет ежегодно продлевать услугу на следующий год до истечения срока пяти лет.
Услуга строгой мобильной аутентификации
активируется сроком на десять лет.
3.1.8. После выполнения всех шагов на телефон Клиента отправляется сообщение «Услуга Мобайл ID активирована».
3.1.9. После активации Клиенту будет предоставлен сертификат аутентификации и электронной цифровой подписи2, выданный аккредитованным сертификационным центром - ЗАО «Офис по внедрению инфраструктур электронного управления»
(далее - Центр сертификации).
1 Услуга не может быть предоставлена по доверенности.
2 Сертификат электронной цифровой подписи выдается если Клиент обратился для активации указанной услуги в соответствии с пунктом 3.1.7 Общих правил.
4. Активация и обслуживание услуги
4.1. В день окончания срока оказания услуги и за 15 дней до него Клиент уведомляется об окончании срока оказания услуги. Для продления срока оказания услуги Клиенту необходимо обратиться в ЦО и повторно активировать услугу в порядке, установленном правилами.
4.2. Клиент имеет право выбрать вариант автоматического продления.
5. Приостановление и прекращение Услуги
5.1. Услуги приостанавливаются в следующих случаях:
5.1.1. На основании заявления Клиента,
5.1.2. при наличии достаточных доказательств того, что использование услуги может нанести ущерб Клиенту или третьим лицам,
5.1.3. если есть обоснованное подозрение, что к телефону или PIN-коду получили доступ третьи лица,
5.1.4. Услуга использовалась на незаконных основаниях,
5.1.5. по техническим причинам при проведении работ по благоустройству, обслуживанию,
5.1.6. в случае признания идентификационной карты недействительной или получения новой идентификационной карты,
5.1.7. в иных случаях, предусмотренных законом.
5.2. Максимальный срок приостановления услуги не может превышать 90 (девяносто) календарных дней. Если по истечении указанного срока не исчезли обстоятельства, в силу которых услуга была приостановлена, то услуга прекращается.
5.3. В случае устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления услуги, услуга повторно активируется при наличии соответствующих оснований, подтверждающих устранение обстоятельств.
5.4. Услуги прекращаются в следующих случаях:
5.4.1. Клиент имеет невыполненные денежные обязательства,
5.4.2. расторжение договора подписки на мобильную связь,
5.4.3. Клиент сменил оператора сотовой связи,
5.4.4. в случае смерти Клиента,
5.4.5. На основании заявления Клиента.
5.5. В случае приостановления или прекращения услуги Клиент не возвращает мобильную карту нового поколения, предоставленную для активации услуги.
6. Конфиденциальность и персональные данные
6.1.1. Оператор и Клиент обязуются предпринять все необходимые и достаточные меры для обеспечения конфиденциальности и сохранности информации и документов, полученных от другой стороны․
6.1.2. В целях идентификации Клиента Оператором, повышения качества предоставляемых ему услуг, внесения достоверных данных в информационные базы Оператора, актуализации и исправления имеющихся в базах данных, проведения обезличенных анализов посредством имеющихся в базах данных, предотвращения/ выявления случаев мошенничества, связанных с предоставляемыми услугами, Оператору необходимо обрабатывать, в том числе собирать, записывать, вводить, систематизировать, организовывать, хранить, использовать, преобразовывать, восстанавливать, передавать, исправлять или иным образом обрабатывать персональные данные Клиента (в том числе с применением или без применения любых автоматизированных, технических средств/.
6.1.3. Правовой основой обработки персональных данных является письменное согласие субъекта персональных данных-Клиента на основании настоящего уведомления.
6.1.4. Персональные данные, подлежащие обработке: имя, фамилия, отчество, день, месяц, год рождения, пол, паспортные данные (включая данные недействительных документов, удостоверяющих личность), резидентная принадлежность, адрес регистрации, контактные данные, номерной знак общественных услуг, дата смерти (в рамках предотвращения возможных случаев мошенничества с целью подтверждения того факта, что лицо не умерло), запреты и взыскания (при наличии).
6.1.5. Криптографированные персональные данные, указанные в пункте 6.1.4. настоящих Правил, передаваемые Клиентом Оператору, а также передаваемые Оператору на основании запроса Оператора ЗАО «Экенг» из государственных органов, органов местного самоуправления и информационных систем, принадлежащих другим лицам, обрабатываются в системах информационной безопасности Оператора, соответствующих требованиям стандарта ISO 27001, способами, указанными в пункте 6.1.2. Правил, и для достижения целей, указанных в том же пункте.
6.1.6. Оператор обеспечивает конфиденциальность персональных данных Клиента в соответствии с законодательством РА, с учетом особенностей услуги.
6.1.7. Персональные данные могут передаваться третьим лицам только в случаях и порядке, установленных законодательством РА. Персональные данные могут быть переданы или возможность пользования ими может быть предоставлена государственным органам РА и организациям, на электронных площадках которых Клиент пользуется Услугой.
6.1.8. Клиент имеет право ознакомиться со своими персональными данными, потребовать от Оператора исправить, заблокировать или уничтожить его персональные данные, если они являются неполными, неточными, устаревшими, получены незаконным путем или не являются необходимыми для достижения целей обработки.
6.1.9. Соглашение будет действовать в течение срока действия договорных отношений между Оператором и Клиентом, а также в течение всего срока архивирования документов.
Абонент вправе в любое время отозвать свое согласие, в результате чего
действующие между Оператором и Абонентом правоотношения могут быть пересмотрены.
6.1.10. С заключением договора между Оператором и Клиентом в порядке, установленном Общими правилами, а также полным акцептом со стороны Клиента измененных Общих правил в порядке, установленном пунктом 9.2., Клиент дает безоговорочное согласие на обработку Оператором своих персональных данных согласно уведомлению, представленному в разделе 6 Общих правил.
7. Ответственность
7.1. Оператор не несет ответственности, если Клиент пользуется услугой ненадлежащим или незаконным образом․
7.2. Клиент сам несет риск нарушения конфиденциальности и целостности доступной ему информации, необходимой для пользования услугой․
7.3. Клиент сам несет обязательства, возникающие в связи со сделками, совершенными третьими лицами с использованием услуги․
7.4. Оператор не несет ответственности за сбои или проблемы с предоставлением Услуги, если они являются следствием не зависящих от него обстоятельств.
7.5. Оператор не несет ответственности за неправомерные действия Клиента или третьих лиц.
8. Воздействие непреодолимых сил (форс-мажор)
8.1. Оператор и Клиент не несут ответственности за неисполнение полностью или частично обязательств по Общим правилам, либо за несвоевременное их исполнение, если это является следствием наводнения, пожара, землетрясения, другого стихийного бедствия, военных действий, вооруженного нападения, взрыва, массового беспорядка, забастовки, акта, принятого государственным органом, нарушения магистральных инфраструктур, сокращения электропитания или другого события, находящегося вне контроля нарушившей стороны.
9. Прочие положения
9.1. Оператор вправе в одностороннем порядке вносить изменения в общие правила строгой мобильной аутентификации и услуги электронной цифровой подписи, прайс-лист и специальные предложения (при наличии), предварительно объявив об этом заранее, за 14 дней, на своем официальном веб-сайте. Если Клиент не согласен с изменением, он может подать заявление о прекращении предоставления услуги в установленном порядке.
9.2. Если в срок, установленный пунктом 9.1., Клиент не подал заявление о прекращении услуги, то считается, что он принял изменения полностью и безоговорочно. При этом Клиент сам несет ответственность за отслеживание изменений.
9.3. Споры, связанные с услугами и их предоставлением, разрешаются путем переговоров. При недостижении согласия спор передается на разрешение в компетентный суд РА.