• Բուհերի և ուսանողների համար
Viva-ը Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող կոմերցիոն կազմակերպություն է: Ընկերությունը կամավոր սկզբունքով սոցիալական ներդրումների ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում:
Առաջնորդվելով ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտով), FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) նորմերով և  Մեծ Բրիտանիայի հակակոռուպցիոն օրենսդրության (United Kingdom Bribery Act) պահանջներով՝ ֆինանսական կամ ոչ ֆինանսական օգնության համար դիմող կազմակերպությունների և համայնքների համար Viva-ը մշակել է  սոցիալական ներդրման ծրագրի առաջարկ ներկայացնելու հետևյալ ուղեցույցը:
Հիմնական դրույթներ
Սոցիալական ներդրում – համաձայն ISO 26000 միջազգային ստանդարտի՝ Սոցիալական ներդրումը ընկերության ռեսուրսների ներդրումն է հասարակական կյանքի սոցիալական, բնապահպանական և տնտեսական ոլորտների բարելավմանն ուղղված ծրագրերում և նախաձեռնություններում: Սոցիալական ներդրումը կարող է առնչություն (չ)ունենալ կազմակերպության հիմնական գործառնական ծրագրերի հետ:
Ծրագիր – սոցիալական ներդրման նպատակների իրականացմանը ծառայող նախագծի մանրամասն նկարագրություն:
Նախագիծը հավանության արժանանալու դեպքում այն ներկայացնող կողմը պետք է անցնի համապատասխանության ստուգում, որի համար կարող է անհրաժեշտ լինել ներկայացնել հավելյալ փաստաթղթեր (օրինակ՝ նախահաշիվ, շահառուների և նախագծում ընդգրկված երրորդ կողմի վերաբերյալ ֆինանսական և այլ տեղեկություններ):
Ստուգումները հաջողությամբ անցնելուց հետո և նախագծի իրականացման ընթացքում ներկայացնող կողմը պետք է ներկայացնի պարբերական ֆինանսական հաշվետվություններ:
Ծրագրի իրականացման միջոցներ.
•Ոչ ֆինանսական օգնություն (ընկերության սարքավորումների/ծառայությունների տրամադրում)
•Ֆինանսական օգնություն (ընկերության ֆինանսական միջոցների տրամադրում՝ որոշակի ծրագրերի իրականացման նպատակով)
•Կամավորություն (ընկերության աշխատակիցների անձնական նախաձեռնությունները)
Ծրագրի գնահատում.
Ծրագրի գնահատումը պետք է իրականացվի՝ հաշվի առնելով դրա համապատասխանությունը FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) նորմերին, Մեծ Բրիտանիայի հակակոռուպցիոն օրենսդրության (United Kingdom Bribery Act) պահանջներին, ISO 26000 Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտին, ինչպես նաև ընկերության հիմնարար արժեքներին:
Ընկերությունը ազատ է ծրագրերի ընտրության հարցում և պարտավորություն չի կրում աջակցելու որևէ առաջարկված ծրագրի:
Դիմումի ներկայացման ցուցումներ.
Ծրագրի առաջարկը պետք է ներառի հետևյալ ինֆորմացիան՝
Տվյալներ՝ դիմորդի վերաբերյալ, ծրագրի մանրամասն նկարագրություն՝ ամսաթիվ, ժամանակահատված, անցկացման վայր, ծրագրի ընթացիկ և թիրախային շահառուներ, կոնտակտային տվյալներ, ծրագրի համար նախատեսվող բյուջե, այլ հովանավորների և գործընկերների ցանկ, եթե այդպիսիք առկա են:
Ինչպե՞ս դիմել Viva-ին.
Առաջարկները պետք է ուղարկել info@viva.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ հանձնել ընկերության գլխամասային գրասենյակ (Երևան, Արգիշտի 4/1)՝ մինչև 2025թ. ապրիլի 1-ը (ներառյալ):
Ծրագրի ընդունման դեպքում դիմորդը տեղեկացվում է այդ մասին 14 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Հակառակ դեպքում, ծրագրի առաջարկը համարվում է մերժված:

В соответствии с руководством ISO 26000 (Международного стандарта социальной ответственности), правилами, закрепленными в законе о коррупции за рубежом (Foreign Corrupt Practices Act) и законом Великобритании о взяточничестве (United Kingdom Bribery Act), Viva разработала нижеследующее руководство по подаче заявок на программы социальных инвестиций для организаций и общин, нуждающихся в материальной или нематериальной помощи для осуществления программ.
Основные определения
Социальная инвестиция – согласно Международному стандарту социальной ответственности ISO 26000, Социальная инвестиция – инвестиция ресурсов компании в программах и инициативах, направленных на развитие социальных, природоохранных и экономических сфер жизни общины. Социальные инвестиции могут (не)иметь отношение к сфере деятельности организации.
Программа – подробное описание проекта, направленного на осуществление целей Социальных инвестиций.
При утверждении проекта, представившая его сторона должна пройти проверку на комплаэнс, для чего может понадобиться представить дополнительные документы (например, смету, финансовую и прочую информацию о бенефициарах и третьих сторонах, вовлеченных в проект).
После успешного прохождения проверок, а также в процессе реализации проекта, представившая его сторона обязана регулярно предоставлять финансовые отчеты.
Способы осуществления программы:
•Нематериальная помощь (предоставление оборудования/услуг)
•Финансовая поддержка (предоставление финансовых средств компании на осуществление конкретных программ)
•Добровольные инициативы (личные инициативы сотрудников компании)
Оценка программы:
Критерием оценки программы является её соответствие нормам FCPA (Закона о коррупции за рубежом), Международному стандарту социальной ответственности ISO 26000 и закону Великобритании о взяточничестве (United Kingdom Bribery Act), а также основным ценностям компании.
Компания оставляет за собой право в выборе программ без обязательства поддержать какую-либо определенную либо все предложенные программы.
Требования к заявке:
Предложение программы должно включать следующую информацию: данные о заявителе, подробное описание программы: дату, место и сроки осуществления, текущие и будущие бенефициары программы, контактные данные, бюджет, список других спонсоров и партнёров, если такие имеются.
Порядок подачи заявки в Viva:
Заявки должны быть отправлены по адресу электронной почты info@viva.am, или переданы в головной офис Viva (Ереван, Аргишти 4/1) до 1 апреля 2025г. (включительно).
При принятии программы, заявитель уведомляется об этом в течение 14 рабочих дней. В противном случае заявка считается отклоненной.