• Բուհերի և ուսանողների համար
Viva-ը Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող կոմերցիոն կազմակերպություն է: Ընկերությունը կամավոր սկզբունքով սոցիալական ներդրումների ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում:
Առաջնորդվելով ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտով), FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) նորմերով և  Մեծ Բրիտանիայի հակակոռուպցիոն օրենսդրության (United Kingdom Bribery Act) պահանջներով՝ ֆինանսական կամ ոչ ֆինանսական օգնության համար դիմող կազմակերպությունների և համայնքների համար Viva-ը մշակել է  սոցիալական ներդրման ծրագրի առաջարկ ներկայացնելու հետևյալ ուղեցույցը:
Հիմնական դրույթներ
Սոցիալական ներդրում – համաձայն ISO 26000 միջազգային ստանդարտի՝ Սոցիալական ներդրումը ընկերության ռեսուրսների ներդրումն է հասարակական կյանքի սոցիալական, բնապահպանական և տնտեսական ոլորտների բարելավմանն ուղղված ծրագրերում և նախաձեռնություններում: Սոցիալական ներդրումը կարող է առնչություն (չ)ունենալ կազմակերպության հիմնական գործառնական ծրագրերի հետ:
Ծրագիր – սոցիալական ներդրման նպատակների իրականացմանը ծառայող նախագծի մանրամասն նկարագրություն:
Նախագիծը հավանության արժանանալու դեպքում այն ներկայացնող կողմը պետք է անցնի համապատասխանության ստուգում, որի համար կարող է անհրաժեշտ լինել ներկայացնել հավելյալ փաստաթղթեր (օրինակ՝ նախահաշիվ, շահառուների և նախագծում ընդգրկված երրորդ կողմի վերաբերյալ ֆինանսական և այլ տեղեկություններ):
Ստուգումները հաջողությամբ անցնելուց հետո և նախագծի իրականացման ընթացքում ներկայացնող կողմը պետք է ներկայացնի պարբերական ֆինանսական հաշվետվություններ:
Ծրագրի իրականացման միջոցներ.
•Ոչ ֆինանսական օգնություն (ընկերության սարքավորումների/ծառայությունների տրամադրում)
•Ֆինանսական օգնություն (ընկերության ֆինանսական միջոցների տրամադրում՝ որոշակի ծրագրերի իրականացման նպատակով)
•Կամավորություն (ընկերության աշխատակիցների անձնական նախաձեռնությունները)
Ծրագրի գնահատում.
Ծրագրի գնահատումը պետք է իրականացվի՝ հաշվի առնելով դրա համապատասխանությունը FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) նորմերին, Մեծ Բրիտանիայի հակակոռուպցիոն օրենսդրության (United Kingdom Bribery Act) պահանջներին, ISO 26000 Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտին, ինչպես նաև ընկերության հիմնարար արժեքներին:
Ընկերությունը ազատ է ծրագրերի ընտրության հարցում և պարտավորություն չի կրում աջակցելու որևէ առաջարկված ծրագրի:
Դիմումի ներկայացման ցուցումներ.
Ծրագրի առաջարկը պետք է ներառի հետևյալ ինֆորմացիան՝
Տվյալներ՝ դիմորդի վերաբերյալ, ծրագրի մանրամասն նկարագրություն՝ ամսաթիվ, ժամանակահատված, անցկացման վայր, ծրագրի ընթացիկ և թիրախային շահառուներ, կոնտակտային տվյալներ, ծրագրի համար նախատեսվող բյուջե, այլ հովանավորների և գործընկերների ցանկ, եթե այդպիսիք առկա են:
Ինչպե՞ս դիմել Viva-ին.
Առաջարկները պետք է ուղարկել info@viva.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ հանձնել ընկերության գլխամասային գրասենյակ (Երևան, Արգիշտի 4/1)՝ մինչև 2025թ. ապրիլի 1-ը (ներառյալ):
Ծրագրի ընդունման դեպքում դիմորդը տեղեկացվում է այդ մասին 14 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Հակառակ դեպքում, ծրագրի առաջարկը համարվում է մերժված:

Viva is a commercial entity, providing telecommunications services in Armenia. The Company is voluntarily implementing Social Investment in the Republic of Armenia.
Following the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and in compliance with the rules of FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) and UKBA (United Kingdom Bribery Act) Viva has developed the below Social Investment Application Guidelines to guide organizations and communities seeking financial or in-kind support.
Main Definitions
Social Investment - reference to ISO 26000 international standard Social Investment is an investment of company’s resources in initiatives and programs aimed at improving social, environmental and economic aspects of the community life. Social Investment may or may not be associated with an organization’s core operational activities.
Project – detailed proposal of an activity expressly devoted to meeting a particular aim related to Social Investment.
In case of being approved, the party submitting the proposal will undergo compliance checks, which may require provision of additional documentation (such as budget estimates, or financial and other information regarding beneficiaries and third parties included in the project).
Upon successful passing of the checks and in the course of the project implementation the party is anticipated to regularly submit financial reports.
Means of project implementation:
•In-kind support (Company’s facilities/services)
•Financial contribution (Company’s financial means for certain projects)
•Volunteering (Personal initiatives of Company’s employees)
Project evaluation:
Project evaluation shall be carried out based on its compliance with the requirements set forth by FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) and UKBA (United Kingdom Bribery Act), following the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility), as well as with the Company’s core values.
The Company is free to decide at its discretion, which project shall be supported and is not obliged to support any or all the proposed projects.
Application guidelines:
The project shall include the following information:
Applicant details; detailed description of the project; date, timeframe and location of the project; current and envisioned beneficiaries of the project; contact details; required budget, list of other sponsors and partnerships, if available.
How to apply to Viva:
Proposals shall be submitted by email to info@viva.am, or delivered to Viva Headquarters (Yerevan, Argishti 4/1) till 1 March 2026 (inclusively).
The full list of project submission requirements is available here .
In case of project approval, applicants will be contacted within 14 working days. Otherwise, the projects are deemed rejected.