#ՎիվաCloud կազմակերպության կատալոգներում ծրագրային ապահովման սեփական բաշխումներ կամ վիրտուալ սերվերների կաղապարներ ներբեռնելու հնարավորության ապահովման համար անհրաժեշտ է՝
a) Ներբեռնել և տեղադրել Mozilla Firefox (32bit) ESR 52.0 (https://iaas.disk.mts.ru/public-link/6894edc900ca16dc).
b) Անջատել բրաուզերի ավտոմատ թարմացումը (սեղմել բրաուզերի վերևի աջ անկյունում գտնվող նշանի վրա –> «Կարգավորումներ» –> «Լրացուցիչ» –> «Երբեք չստուգել թարմացումների առկայությունը»):
c) Ներբեռնել և տեղադրել Adobe Flash Player ընթացիկ տարբերակը Mozilla Firefox-ի համար (բացել Firefox-ում https://get.adobe.com/ru/flashplayer/).
d) Ներբեռնել և տեղադրել Client Integration Plug-In (Windows (other browsers))՝ https://kb.vmware.com/kb/2145401
e) #ՎիվաCloud-ի սերվերի ռեսուրսների կառավարման համակարգ մուտքի դեպքում ընտրել հետևյալ իրավունքները փլագինների համար.
Ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության համար հատկացված IP հասցեները պարզելու համար անհրաժեշտ է վահանակի վերևի մասում ընտրել «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրել ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրել «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա սեղմել մկնիկի աջ կոճակը (Test-EdgeGW) և բացվող ցանկից ընտրել «Properties...» կետը: Ինտերնետում #ՎիվաCloud կազմակերպության համար հատկացված IP հասցեների մասին տեղեկությունը ներկայացված է «Sub-Allocate IP Pools» ներդիրի վրա:
I#ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի Firewall-ի կարգավորման համար անհրաժեշտ է վահանակի վերևի մասում ընտրել «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրել ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրել «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա սեղմել մկնիկի աջ կոճակը (Test-EdgeGW), բացվող ցանկից ընտրել «Edge Gateway Services...» բաժինը և բացել «Firewall» ներդիրը:
Ծանոթագրություն. Firewall ծառայությունը պարտադիր է ինտերնետին վիրտուալ սերվերների մուտքի համար (SNAT կանոններ) կամ սերվերներին ինտերնետից մուտքի համար (DNAT կանոններ): Հետևաբար, այն չի կարելի ամբողջովին անջատել (հեռացնել «Enable firewall» կողքի նշանը): «Firewall անջատելու» համար անհրաժեշտ է «Default action» տարբերակը սահմանել «Allow»:
#CloudMTS կազմակերպության վիրտուալ սերվերներին ինտերնետին մուտք տրամադրելու համար անհրաժեշտ է «ClientExternalNetwork*» ցանցի համար ստեղծել համապատասխան SNAT կանոններ, սերվերներին ինտերնետից մուտք տրամադրելու համար՝ DNAT կանոններ: Դրա համար անհրաժեշտ է վահանակի վերևի մասում ընտրել «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրել ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրել «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա (Test-EdgeGW) սեղմել մկնիկի աջ կոճակը, բացվող ցանկից ընտրել «Edge Gateway Services...» բաժինը և բացել «NAT» ներդիրը:
ՎիվաCloud-ում տեղակայված սերվերներին աշխատանքային կայաններից մուտքի կարգավորման համար անհրաժեշտ է՝
a) a) Փոխակերպել #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչը «Advanced Gateway»: Դրա համար վահանակի վերևի մասում ընտրեք «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրեք ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրեք «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա (Test-EdgeGW) սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը և բացվող ցանկից ընտրեք «Convert to Advanced Gateway» կետը: Բացված պատուհանում ընտրեք «Yes»:
b) Ձեր կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի նշանի վրա սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը և ընտրեք «Edge Gateway Services ...» կետը:
c) Բացված պատուհանում ընտրեք «SSL VPN-Plus» բաժինը, այնուհետև «Users» ենթաբաժինը և սեղմեք «+» կոճակը:
d) Նոր բացված պատուհանի «User Id» կետում մուտքագրեք օգտատիրոջ անունը, «Password» և «Retype Password» կետերում՝ օգտատիրոջ գաղտնաբառը, միացրեք «Password never expires» տարբերակը և սեղմեք «KEEP» կոճակը` կարգավորումների կիրառման համար:
e) Ընտրեք «IP Pools» ենթաբաժինը և սեղմեք «+» կոճակը: Բացված պատուհանում «IP Range» կետում մուտքագրեք IP հասցեների շարքը VPN տրանզիտային ենթացանցի համար (ենթացանցը չպետք է հատվի #ՎիվաCloud կազմակերպությունում առկա ցանցերի հետ), «Netmask» կետում՝ ենթացանցի ծածկույթը, «Gateway» կետում՝ ենթացանցի ուղեմուտը, միացրեք «Status» կետը և սեղմեք «KEEP» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
f) Ընտրեք «Installation Packages» բաժինը և սեղմեք «+» կոճակը: Նոր բացված պատուհանի «Profile Name» կետում մուտքագրեք տեղադրման փաթեթի անվանումը, «Gateway» սյունակում՝ #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի արտաքին IP հասցեն, անհրաժեշտության դեպքում ընտրեք «Linux» և «Mac» կետերը ՕՀ-ի տվյալների վրա VPN հաճախորդի տեղադրման հնարավորության համար, ընտրեք «Allow remember password» և «Create desktop icon» տարբերակները և սեղմեք «KEEP» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
g) Ընտրեք «Private Networks» ենթաբաժինը և սեղմեք «+» կոճակը: Նոր բացված պատուհանի «Network» կետում մուտքագրեք #ՎիվաCloud կազմակերպության ցանցի հասցեն, որի մուտքը պահանջվում է, անջատեք «Enable TCP Optimization» տարբերակը, սեղմեք «KEEP» կոճակը, այնուհետև՝ «Save Changes» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
h) Ընտրեք «Authentication» ենթաբաժինը և սեղմեք «+LOCAL» կոճակը: Նոր բացված պատուհանում անջատեք «Enable Password Policy» տարբերակը, միացրեք «Enabled» տարբերակը և սեղմեք «KEEP» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
i) Ընտրեք «Server Settings» ենթաբաժինը, միացրեք «Enabled» տարբերակը, «IPv4 Address» կետում բացվող ցանկից ընտրեք սերվերի արտաքին IP հասցեն, «Port» կետում նշեք սերվերի պորտը, ընտրեք «AES256-SHA» տարբերակը և սեղմեք «Save Change» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
j) Ներբեռնեք և տեղադրեք VPN հաճախորդ ուղեցույցի «f» կետում նշված հասցեով (https://213.108.129.206:443)՝ օգտագործելով ուղեցույցի «d» կետում նշված մուտքի տվյալները: VPN հաճախորդի տեղադրումից հետո գործարկեք այն և կապ հաստատելու համար մուտքագրեք ուղեցույցի «d» կետում նշված տվյալները:
#ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ սերվերի ցանցային ադապտերի վրա արտաքին IP հասցեի նշանակման համար անհրաժեշտ է՝
a) a) Ստեղծել վիրտուալ vApp ցանց, որտեղ տեղակայված է վիրտուալ սերվերը: Դրա համար ընտրեք «My Cloud» բաժինը վահանակի վերևի մասում, այնուհետև ընտրեք «vApps» ձախ վահանակում, ընտրեք անհրաժեշտ vApp, ընտրեք «Networking» բաժինը կենտրոնական վահանակում և սեղմեք «+» կոճակը:
b) «Network Type» բաժնում հայտնվող պատուհանում ընտրեք «vApp Network», այնուհետև սեղմեք «Հաջորդ»:
c) «Network Specification» բաժնի «Gateway address» և «Network mask» կետերում անհրաժեշտ է մուտքագրել ենթացանցի ծածկույթը և ուղեմուտի հասցեն, որին առնչվում է ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության համար հատկացված արտաքին IP հասցեն, որն էլ պետք է նշանակել վիրտուալ սերվերի ցանցային ադապտերի վրա, անհրաժեշտության դեպքում «Primary DNS» և «Secondary DNS» կետերում նշել DNS սերվերների հասցեները, «Static IP pool» բաժնից հեռացնել ենթացանցերը, եթե այդպիսիք կան, այնուհետև սեղմել «Next» կոճակը:
d) «General» բաժնի «Network name» կետում պետք է մուտքագրել vApp վիրտուալ ցանցի անունը և սեղմել «Next» կոճակը:
e) «Ready to Complete» բաժնում անհրաժեշտ է ստուգել բոլոր կարգավորումները և սեղմել «Finish» կոճակը:
f) «Connection» սյունակում պետք է ընտրել կազմակերպության վիրտուալ ցանցը, որի միջոցով NAT-ի օգնությամբ CloudMTS կազմակերպության վիրտուալ սերվերներին տրամադրվում է մուտք ինտերնետին (կարգավորված են SNAT կանոնները), «Routing» սյունակում նշված թողնել «NAT» և «Firewall» և սեղմել «Apply» կոճակը:
g) Ստեղծված ցանցի վրա սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը և ընտրեք «Configure Services…» բացվող ցանկից:
h) Բացված պատուհանում ընտրեք «Firewall» բաժինը, «Default action» կետում ընտրեք «Allow» և սեղմեք «OK» կոճակը:
i) Վահանակի կենտրոնական մասում ընտրեք «Virtual Machines», վիրտուալ սերվերի վրա սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը և ընտրեք «Properties» կետը:
j) Նոր բացված պատուհանում ընտրեք «Hardware» բաժինը, «NICs» բաժնում «Network» սյունակում ցանցային ադապտերի համար ընտրեք ստեղծված ցանցը, «IP Mode» սյունակում ընտրեք «Static - Manual», «IP Address» սյունակում մուտքագրեք արտաքին IP հասցեն և սեղմեք «ОК» կոճակը: Դրանից հետո տվյալ ադապտերի համար կնշանակվի «External IP»:
k) Վահանակի վերևի մասում ընտրեք «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրեք ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրեք «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա (Test-EdgeGW) սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը, բացվող ցանկից ընտրեք «Edge Gateway Services...» բաժինը: Բացված պատուհանում ընտրեք «NAT» բաժինը և սեղմեք «+ DNAT RULE» կոճակը: Բացված պատուհանում «Applied On» կետում ընտրեք «ClientsExternalNetwork», «Original IP/Range» կետում մուտքագրեք արտաքին IP հասցեն, «Protocol» կետում ընտրեք «Any», «Translated IP/Range» կետում մուտքագրեք «External IP» ուղեցույցի «j» կետից, «Description» կետում մուտքագրեք կանոնի նկարագրությունը, սեղմեք «KEEP» կոճակը, այնուհետև՝ «Save Changes»:
l) #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի Firewall-ի «Default action: Deny» («default rule for ingress traffic»՝ «Deny» արժեքով) ռեժիմում աշխատանքի դեպքում ընտրեք «Firewall» բաժինը և ստեղծեք անհրաժեշտ կանոններ արտաքին IP հասցեով վիրտուալ սերվերին մուտքի համար: Սքրինշոթում ներկայացված է Firewall կանոնը արտաքին IP հասցեով վիրտուալ սերվերին առանց սահմանափակումների մուտքի համար:
Ենթադրվում է, որ համապատասխան կարգավորումները կատարվել են հաճախորդի ներքին ցանցի երթուղղիչի վրա: #ՎիվաCloud-ում տեղակայված սերվերներին մուտքը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է հաճախորդի ներքին ցանցից #CloudMTS կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա՝
a) Փոխակերպել #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչը «Advanced Gateway»: Դրա համար վահանակի վերևի մասում ընտրեք «Administration» բաժինը, այնուհետև ընտրեք ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության Virtual Datacenter (Test-VDC), բացված վահանակների կազմում ընտրեք «Edge Gateways», ձեր #ՎիվաCloud կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա (Test-EdgeGW) սեղմեք մկնիկի աջ կոճակը և բացվող ցանկից ընտրեք «Convert to Advanced Gateway» կետը: Բացված պատուհանում ընտրեք «Yes»:
c) Բացված պատուհանում ընտրեք «VPN» բաժինը, այնուհետև «IPsec VPN» ենթաբաժինը, այնուհետև «IPsec VPN Sites» ենթաբաժինը և սեղմեք «+» կոճակը:
d) Նոր բացված պատուհանում անհրաժեշտ է միացնել «Enabled» տարբերակը, «Name» կետում մուտքագրել IPsec VPN միացման անունը, «Local Id» և «Local Endpoint» կետերում՝ #ՎիվաCloud կազմակերպությանը հատկացված IP-ների ցանկից արտաքին IP հասցեն, «Local Subnets» կետում՝ #ՎիվաCloud կազմակերպության ցանցերի ցանկը, որոնց մուտքը պահանջվում է հաճախորդի ներքին ցանցից, «Peer Id» և «Peer Endpoint» կետերում՝ հաճախորդի ներքին ցանցի երթուղղիչի արտաքին IP հասցեն, «Peer Subnets» կետում՝ հաճախորդի ներքին ցանցի ենթացանցերի ցանկը, որոնց մուտքը պահանջվում է #ՎիվաCloud կազմակերպության ցանցերից, «Encryption Algorithm» կետում խորհուրդ է տրվում ընտրել «AES256», «Pre-Shared Key» կետում՝ մուտքագրել բանալի, որը պետք է լինի նույնը, ինչ IPsec VPN միացման կարգավորումներում նշված բանալին հաճախորդի ներքին ցանցի երթուղղիչի վրա, «Diffie-Hellman Group» կետում խորհուրդ է տրվում ընտրել «DH14» (կամ ավելի ցածր հերթական համարով խումբ), սեղմել «KEEP» կոճակը և այնուհետև «Save Changes» կոճակը` կարգավորումների կիրառման համար:
e) Ընտրեք «Activation Status» ենթաբաժինը, միացրեք «IPsec VPN Service Status» տարբերակը և սեղմեք «Save Change» կոճակը՝ կարգավորումների կիրառման համար:
Ծանոթագրություն. Բոլոր «Firewall» և «NAT» կանոնները, որոնք անհրաժեշտ են #CloudMTS կազմակերպության վիրտուալ երթուղղիչի վրա IPsec VPN-ի համար, ավտոմատ կերպով ավելանում են, երբ ծառայությունը միացվում է: Հաճախորդի կազմակերպության ներքին ցանցի երթուղղիչում պետք է բացել հետևյալ պորտերը/արձանագրությունները՝ 500\UDP, ESP (50\IP), NAT-ի դեպքում՝ 4500\UDP:

Для обеспечения возможности загрузки в каталоги организации #ВиваCloud своих дистрибутивов программного обеспечения или шаблонов виртуаль ных серверов необходимо:
a) Скачать и установить 32-битную редакцию 52 версии ESR-редакции Mozilla Firefox (https://iaas.disk.mts.ru/public-link/6894edc900ca16dc).
b) Отключить автоматическое обновление браузера (нажать на значок в право м верхнем углу окна браузера –> «Настройки» –> «Дополните льные » –> «Никогда не проверять наличие обновлений») .
c) Скачать и установить актуальную версию Adobe Flash Player для Mozilla Firefox (открыть в Firefox https://get.adobe.com/ru/flashplayer/).
d) Скачать и установить Client Integration Plug-In (Windows (other browsers)): https://kb.vmware.com/kb/2145401
e) При входе в систему администрирования серверными ресурсами #ВиваCloud выбрать следующие права для плагинов:
Для того, чтобы выяснить какие IP-адреса в сети Интернет выделены для ваше й организации #ВиваCloud, необходимо в верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW) и выбрать в выпадающем меню пункт «Properties...». Информация о выделенных для вашей организации #ВиваCloud IP-адресах в сети Интернет представлена на закладке «Sub-Allocate IP Pools».
Для того, чтобы настроить Firewall виртуального роутера организации #ВиваCloud, необходимо в верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW), выбрать в выпадающем меню раздел «Edge Gateway Services...» и открыть закладку «Firewall».
Примечание: Служба «Firewall» необходима для доступа виртуальных серверов к сети Интернет (правила SNAT) или доступа к серверам из сети Интернет (правила DNAT). Поэтому выключать ее вовсе (снимать галку «Enable firewall») нельзя. Для «выключения Firewall» необходимо установить опцию «Default action» в значение «Allow».
Для предоставления виртуальным серверам организации #ВиваCloud доступа к сети Интернет необходимо создать примените льно к сети «ClientExternalNetwork*» соответствующие правила SNAT, для предоставления доступа к серверам из сети Интернет – правила DNAT. Для этого необходимо в верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW), выбрать в выпадающем меню раздел «Edge Gateway Services...» и открыть заклад ку «NAT».
Для настройки доступа к серверам, находящимся в #ВиваCloud, с рабочей станции необходимо:
a) Преобразовать виртуальный роутер организации #ВиваCloud в «Advanced Gateway». Для этого в верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW) и выбрать в выпадающем меню пункт «Convert to Advanced Gateway». В появившемся окне выбрать «Yes».
b) Нажать ПКМ на значке виртуального роутера вашей организации и выбрать пункт «Edge Gateway Services…».
c) В появившемся окне выбрать раздел «SSL VPN-Plus», далее – подраздел «Users» и нажать кнопку «+».
d) В появившемся окне в пункте «User Id» ввести имя пользователя, в пунктах «Password» и «Retype Password» – пароль пользователя, включить опцию «Password never expires» и нажать кнопку «KEEP» для примене ния настроек.
e) Выбрать подраздел «IP Pools» и нажать кнопку «+». В появившемся окне в пункте «IP Range» ввести диапазон IP-адресов для транзитно й подсети VPN (подсеть не должна пересекаться с имеющимися в организации #ВиваCloud сетями), в пункте «Netmask» – маску подсети, в пункте «Gateway» – шлюз подсети, включить пункт «Status» и нажать кнопку «KEEP» для применения настроек.
f) Выбрать подраздел «Installation Packages» и нажать кнопку «+». В появившемся окне в пункте «Profile Name» ввести имя установочного пакета, в столбце «Gateway» – внешний IP-адрес виртуального роутера организации #ВиваCloud, в случае необходимости – выбрать пункты «Linux» и «Mac» для возможности устано вки VPN-клиента на данных ОС, выбрать опции «Allow remember password» и «Create desktop icon», и нажать кнопку «KEEP» для примене ния настроек.
g) Выбрать подраздел «Private Networks» и нажать кнопку «+». В появившемся окне в пункте «Network» ввести адрес сети организации #ВиваCloud, доступ к которо й требуется, отключить опцию «Enable TCP Optimization», нажать кнопку «KEEP» и далее «Save Changes» для применения настроек.
h) Выбрать подраздел «Authentication» и нажать кнопку «+LOCAL». В появившемс я окне отключить опцию «Enable Password Policy», включить опцию «Enabled» и нажать кнопку «KEEP» для примене ния настроек.
i) Выбрать подраздел «Server Settings», включить опцию «Enabled», в пункте «IPv4 Address» выбрать в выпадающем меню внешний IP-адрес сервера, в пункте «Port» указать порт сервера, выбрать опцию «AES256-SHA» и нажать «Save Changes» для применения настроек.
j) Скачать и установить VPN-клиент по адресу, указанному в пункте «f» инструк ции (https://213.108.129.206:443), с использованием реквизитов доступа, указанных в пункте «d» инструкции. После установки VPN-клиента запустить его и для установки соединения ввести реквизиты, указанные в пункте «d» инструкции.
Для назначения на сетевой адаптер виртуального сервера организации #ВиваCloud внешнего IP-адреса необходимо:
a) Создать виртуальную сеть vApp, в котором расположен виртуальный сервер. Для этого необходимо в верхней панели выбрать раздел «My Cloud», далее в левой панели выбрать «vApps», выбрать необходимый vApp, выбрать в централь но й панели раздел «Networking» и нажать кнопку «+».
b) В появившемся окне в разделе «Network Type» выбрать «vApp Network», далее нажать кнопку «Next».
В разделе «Network Specification» в пунктах «Gateway address» и «Network mask» необходимо указать адрес шлюза и маску подсети, к которой относится внешний IP-адрес, выделенный вашей организации #ВиваCloud, который необходимо назначить на сетевой адаптер виртуального сервера, в случае необходимос ти указать адреса DNS-серверов в пунктах «Primary DNS» и «Secondary DNS», удалить подсети из раздела «Static IP pool», в случае наличия таковых, и далее нажать кнопку «Next».
d) В разделе «General» в пункте «Network name» необходимо ввести имя виртуально й сети vApp и нажать кнопку «Next».
e) В разделе «Ready to Complete» необходимо проверить все настройки и нажать кнопку «Finish».
f) В столбце «Connection» необходимо выбрать виртуальную сеть организаци и, через которую при помощи NAT виртуальным серверам организации #ВиваCloud предоставляется доступ к сети Интернет (настроены правила SNAT), в столбце «Routing» оставить отмеченными «NAT» и «Firewall», и нажать кнопку «Apply».
g) Нажать ПКМ на созданной сети и выбрать в выпадающем меню «Configure Services…».
h) В появившемся окне выбрать раздел «Firewall», в пункте «Default action» выбрать «Allow» и нажать кнопку «OK».
i) Выбрать в центрально й панели раздел «Virtual Machines», нажать ПКМ на виртуальном сервере и выбрать пункт «Properties».
j) В появившемся окне выбрать раздел «Hardware», в разделе «NICs» для сетевого адаптера в столбце «Network» выбрать созданную сеть, в столбце «IP Mode» выбрать «Static - Manual», в столбце «IP Address» ввести внешний IP-адрес и нажать кнопку «ОК». После этого для данного адаптера будет назначен «External IP».
k) В верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW), выбрать в выпадающем меню раздел «Edge Gateway Services...». В открывшемся окне выбрать раздел «NAT» и нажать кнопку «+ DNAT RULE». В открывшемся окне в пункте «Applied On» выбрать «ClientsExternalNetwork», в пункте «Original IP/Range» ввести внешний IP-адрес, в пункте «Protocol» выбрать «Any», в пункте «Translated IP/Range» ввести «External IP» из пункта «j» инструкции, в пункте «Description» ввести описание правила, нажать кнопку «KEEP», далее – «Save Changes».
l) В случае функцио нирования Firewall виртуального роутера организа ции #ВиваCloud в режиме «Default action: Deny» («default rule for ingress traffic» со значением «Deny») выбрать раздел «Firewall» и создать необходимые правила для доступа к виртуальному серверу по внешнему IP-адресу. На скриншо те представлено правило Firewall для доступа к виртуальному серверу по внешне му IP-адресу без ограничений.
Предполагается, что на роутере локальной сети заказчика выполне ны соответствующие настройки. Для настройки доступа к серверам, находящимся в #ВиваCloud, из локально й сети заказчика на виртуальном роутере организации #ВиваCloud необходимо:
a) Преобразовать виртуальный роутер организации #ВиваCloud в «Advanc e d Gateway». Для этого в верхней панели выбрать раздел «Administration», далее выбрать Virtual Datacenter вашей организации #ВиваCloud (Test-VDC), в открывшемся наборе панелей выбрать раздел «Edge Gateways», нажать ПКМ на виртуальном роутере вашей организации #ВиваCloud (Test-EdgeGW) и выбрать в выпадающем меню пункт «Convert to Advanced Gateway». В появившемся окне выбрать «Yes».
c) В появившемся окне выбрать раздел «VPN», далее – подраздел «IPsec VPN», далее – подраздел «IPsec VPN Sites» и нажать кнопку «+».
d) В появившемся окне включить опцию «Enabled», в пункте «Name» ввести имя IPsec VPN соединения, в пунктах «Local Id» и «Local Endpoint» – внешний IP-адрес из перечня выделенных организации #ВиваCloud, в пункте «Local Subnets» – перечень сетей организации #ВиваCloud, доступ к которым требуется из локальной сети заказчика, в пунктах «Peer Id» и «Peer Endpoint» – внешний IP-адрес роутера локальной сети заказчика, в пункте «Peer Subnets» – перечень подсетей локальной сети заказчика, доступ к которым требуется из сетей организации #ВиваCloud, в пункте «Encryption Algorithm» – рекомендуется выбрать «AES256», в пункте «Pre-Shared Key» – ввести ключ, аналогич ны й указанному в настройках IPsec VPN соединения на роутере локальной сети заказчика, в пункте «Diffie-Hellman Group» – рекомендуется выбрать «DH14» (или группу с меньшим порядковым номером), нажать кнопку «KEEP» и далее «Save Changes» для применения настроек.
e) Выбрать подраздел «Activation Status», включить опцию «IPsec VPN Service Status» и нажать кнопку «Save Changes» для применения настроек.
Примечание: Все необходимые для IPsec VPN правила «Firewall» и «NAT» на виртуальном роутере организации #ВиваCloud добавляются автоматически при включении сервиса. На роутере локальной сети организации заказчика необходимо открыть следующие порты\протоколы: 500\UDP, ESP (50\IP), в случае NAT – 4500\UDP.