Viva-ն հյուրընկալել է Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկրին՝ դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային
Ճապոնիայից Հայաստան ժամանած դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար շնորհվող պետական մրցանակի՝ 2024 թվականի դափնեկիրն է: Պետական մրցանակը ստանալուց առաջ, AIPLAB (ԷյԱյՓի ԼԱԲ) կոնսորցիումի հիմնադիր և արհեստական բանականության գործընկերային համակարգ հանդիսացող՝ LOCOMTEC (ԼոքոմԹեք) լաբորատորիայի նախագահ դոկտոր Հագիվարան Viva-ի կենտրոնական գրասենյակ է այցելել մրցանակաբաշխության առթիվ կազմակերպված մամուլի ասուլիսի մասնակցելու համար: Նա ներկայացրել է մասնագիտական հարուստ փորձը և հաջողության իր ճանապարհը: Ասուլիսին մասնակցել են դոկտոր Հագիվարան, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Ռուբեն Սիմոնյանը ողջույնի խոսքում բարձր գնահատելով  դոկտոր Հագիվարայի մեծ ներդրումը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում՝ նշել է, որ տարիներ շարունակ Հայաստանը ձգտում է ճանաչելի դառնալ տեխնոլոգիական աշխարհում՝ վերածվելով տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հաբի,  իսկ Հագիվարայի անցած ճանապարհը, երազանքների հասնելու վճռականությունն ու կամքը վառ ապացույցն են այն բանի, որ նպատակասլացության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է այն իրականություն դարձնել: «15 տարի մենք հարգանքի ու շնորհակալության խոսքեր ենք ուղղում մարդկանց, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել տեխնոլոգիաների աշխարհում։ Մյուս կողմից՝ 15 տարի անընդմեջ թիմն աշխատում է, որպեսի նրանց ու նրանց գործը ճանաչելի դարձնի Հայաստանում։ Տարիների այս աշխատանքը երազանքի ու այդ երազանքն իրականություն դարձնելու մասին է։ Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական հաբ, տաղանդների հաբ։ Այս ճանապարհը, որ մենք անցնում ենք, դա մի քանի տարվա ճանապարհ չէ, դա 15 և ավելի տարիների քրտնաջան աշխատանք է պահանջում», - ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալը:
27 տարեկանում ֆիզիկայի ոլորտում դոկտորի կոչում ստացած, հետագա կյանքը գիտությանը նվիրած և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կարևոր փոփոխություններ կատարած պարոն Հագիվարան մեր երկրում է՝ աշխարհում արդեն որոշակի հնչեղություն ստացած և հեղինակություն վայելող մրցանակաբաշխության շնորհիվ:
«Կան իրադարձություններ, որոնց թողած երկարաժամկետ ազդեցությունը դժվար է գնահատել մեկ ասուլիսի շրջանակում: Արդեն 15 տարի անընդմեջ, պատիվ ունենք Viva-ի այս դահլիճում ընդունելու Global High-Tech-ի դափնեկիրներին: Սա ոչ թե ուղղակի մրցանակաբաշխություն է, այլև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրված ահռելի փորձի ներկայացում: Դափնեկիրներից յուրաքանչյուրի անցած ուղին խելացի ապագա կառուցելու յուրօրինակ ուղեցույց է՝ աշխարհի բոլոր երկրների համար»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը: «Դոկտոր Հագիվարա, ողջունում ենք Ձեզ՝ այս այցն ընդունելով որպես կարևոր պատգամ. նպաստել ՏՏ ոլորտում առկա ներուժի շարունակական բացահայտմանը, այս ոլորտում մեր երկրի՝ արդեն իսկ ձեռք բերած վարկանիշի բարձրացմանը, գնահատել կայուն կապիտալի՝ գիտելիքի դերը և հետևողական քայլերով շարժվել աշխարհի զարգացման տեմպին համընթաց՝ փորձելով գերազանցել այն: Շնորհակալ ենք, որ այսօր այստեղ եք, ինչը մեզ համար մեծ պատիվ է», - հավելել է Ավետիսյանը:
15 տարի շարունակ, Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, իսկ նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը: Հաջողված գործակցության արդյունքում, տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում և համաշխարհային տնտեսության մեջ:
««Սինոփսիս» ընկերությունը Հայաստանում ցույց է տվել իր հանձնառությունը խթանելու նորարարությունները՝ ինչպես գլոբալ համագործակցության, այնպես էլ ճարտարագետների հաջորդ սերնդի մեջ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Մեզ համար պատիվ է շարունակել աջակցել «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական ​​մրցանակի ծրագրին, ինչպես նաև մեր մյուս ծրագրերին, ինչպիսիք են ՏՏ ոլորտի կրթական պարգևը և Միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան», - ասել է «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը: «Մեզ համար նաև պատիվ է Հայաստանում հյուրընկալել ամենամյա «Համաշխարհային բարձր տեխնոլոգիաների մրցանակի» տասնհինգերորդ դափնեկիր, AIPLAB կոնսորցիումի հիմնադիր և արհեստական բանականության գործընկերային համակարգ հանդիսացող LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային», - եզրափակել է Հովիկ Մուսայելյանը։
Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկիր Յոշիակի Հագիվարան ներկայացրել է իր գործունեության ամենակարևոր դրվագներն ու ուղղությունները, իր մասնակցությամբ իրականացված նախագծերն ու տեխնոլոգիական հիմնական ձեռքբերումները: «Իմ ընտանիքի համար արտառոց երևույթ է արտերկիր մեկնելը: Հայաստանում այցելել ենք տաճարներ, թանգարաններ, ծանոթացել ենք ձեր հին մշակույթին»,  - ասել է Հագիվարան: Հագիվարան նշել է, որ մշտապես կարևորում է միջմշակութային շփումները, տարբեր ազգերի մշակույթներին առչվելն ու լավագույնը վերցնելը: Անընդհատ սովորելը նրա համար կենսակերպ է եղել՝ լինի դա օտար լեզու թե մասնագիտական գիտելիք: Նորարար տեխնոլոգիաների հանդեպ հետաքրքրությունը սկիզբ է առել մուլֆիլմերից: Այսպես՝ կիսահաղորդիչների ոլորտը դարձավ նրա կյանքի հիմնական զբաղմունք և նա էական դերակատարություն ունեցավ PlayStation-ի ստեղծման գործում: Հագիվարայի խոսքով՝ գալով Հայաստան՝ նա տեսել է, որ այստեղ աշխատում են մարդիկ, ովքեր երազում են երկիրը բերել զարգացման նոր մակարդակի: Միևնույն ժամանակ, դափնեկիրը կարևորել է մարդկանց պատասխանատվությունը՝ բնությունն անաղարտ պահելու հարցում: Անդրադառնալով Viva-ին որպես ՏՀՏ ոլորտում առաջատար ընկերության՝ Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկիրն ներկայացրել է իր կարգախոսը՝ ձգտել ավելիին ու երբեք չհանձնվել:
Հայաստանում դոկտոր Հագիվարայի այցը հագեցած է պետական տարբեր գերատեսչություններ, բուհեր, կրթական հեղինակավոր կենտրոններ շրջայցով և դասախոսություններով:  Ի դեպ, գործընկեր կազմակերպությունները՝ Viva-ն և «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, համատեղ հաջողված ծրագրեր են իրականացրել նաև այդ կենտրոններում՝ երիտասարդ սերնդի համար կրթության լավագույն միջավայր ստեղծելու նպատակով: Հագիվարան շրջայցն ավարտելու է Վանաձորի ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոն այցելությամբ՝ Silicon Mountains 2025 Lori համաժողովին ու ցուցահանդեսին նախատեսված հիմնական զեկույցով:
Նախորդ օրը, ավանդույթի համաձայն՝ ՀՀ կառավարությունում անցկացվել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված՝ նամականիշով փոստային բացիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությունը:
Որպես Global High-Tech մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկեր՝ Viva-ն 15 տարվա ընթացքում հատկացրել է ավելի քան 297 մլն դրամ: Հիմքում համոզմունքն է, որ երկրի զարգացման համար կարևոր է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, հատկապես՝ երկրի մրցակցային առավելությունը հանդիսացող ոլորտների զարգացման առումով:
15 տարվա ընթացքում, է Global High-Tech մրցանակաբաշխության շրջանակում, Հայաստան են այցելել այնպիսի գիտնականներ, ինչպիսիք են «Intel» /«Ինտել»/ կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ Քրեյգ Ռ. Բարեթը (2010), Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Hitachi» /«Հիտաչի»/ ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն (2013), «Open-Root»  /«Օուփեն ռութ»/ կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, համացանցի առաջամարտիկներից մեկը՝ Լուի Պուզենը (2016),  «Nest Labs» /«Նեսթ Լաբս» /ընկերության հիմնադիր, «iPod» /«այՓոդ»/ ապրանքանիշի հեղինակ Թոնի Ֆադելը (2017), «Adobe» /«Ադոբի»/ ընկերության նախագահ Շանթանու Նարայենը (2022), «Infosys» /«Ինֆոսիս»/ ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին (2023) և այլք:

Dr. Yoshiaki Deimon Hagiwara, who arrived in Armenia from Japan, is the 2024 laureate of the State Prize for Global Contribution to High-Tech. Before receiving the state prize, Dr. Hagiwara, founder of the AIPLAB consortium and president of the LOCOMTEC laboratory, an artificial intelligence partnership system, visited Viva’s headquarters to participate in a press conference organized on the occasion of the awarding ceremony. Dr. Hagiwara presented his rich professional experience and the path to success. The press conference was attended by Dr. Hagiwara, Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia Ruben Simonyan, Viva General Director Armen Avetisian, and Director of “Synopsis Armenia” and Chairman of the Executive Board of the Awards Hovik Musayelyan.
“For 15 years, we have been expressing our respect and gratitude to people who have made a great contribution to the world of technology. On the other hand, for 15 years in a row, the team has been working to make them and their work recognizable in Armenia. This work of years is about a dream and making that dream a reality. We want to make Armenia a technological hotbed, a talent hub. This path that we are taking is not a path of a few years, it requires 15 or more years of hard work,” said Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan.
Mr. Hagiwara, who received a doctorate in physics at the age of 27, dedicated his later life to science and made important changes in the field of high technologies, is on a visit owing to the award that has already gained fame and prestige in our country and the world.
“There are events whose long-term impact is difficult to assess in a single press conference. For 15 years now, we have had the honor of welcoming the Global High-Tech laureates in the premises of Viva. This is not just an awarding ceremony, but a presentation of the enormous experience invested in the field of high technologies. The path taken by each of the laureates is a unique guide to building a smart future for all countries of the world,” General Director of Viva Armen Avetisian said. “Dr. Hagiwara! We welcome you, accepting this visit as an important message: to contribute to the continuous discovery of the existing potential in the IT sector, to increase the rating that our country has already achieved in this sector, to assess knowledge as a sustainable capital, and to move forward in line with global development, striving to stay ahead of it. We are grateful to you for being here today — it is a great honor for us!”, - Armen Avetisian added.
For 15 years, Viva, the leading telecommunications operator in Armenia, has been the main partner of the Global High-Tech State Award; the initiator and supporter has been “Synopsys Armenia”. As a result of the successful partnership, world leaders have visited our country in different years, thanks to which significant changes have been recorded in the field of high technologies, people's lives, and the global economy.
“Since the very first year of its entry into Armenia, “Synopsys” has initiated and consistently implemented a number of contests and programs aimed at development of high-tech sector and promoting microelectronics in Armenia. These include the IT Educational Award established in 2005, the International Microelectronics Olympiad established in 2006 and held under the aegis of the Prime Minister of the Republic of Armenia, as well as the RA State Award for Global Contribution to High-Tech Sector, established in 2009, which is implemented by the Executive Board of the Award and the international Selection Committee appointed by the Prime Minister of the Republic of Armenia,”
“In Armenia, Synopsys has demonstrated our commitment to foster innovation through global collaboration and investing in the next generation of engineers. We're honored to continue to support the State Award for Global Contribution to the humanity through High-Tech program, along with others like the IT Educational Award and International Microelectronics Olympiad programs, ” said Hovik Musayelyan, Director of Synopsys Armenia and Chairman of the Executive Board of the State Award. “We're also honored to host the fifteenth annual Global High-Tech Award Laureate in Armenia, Dr. Yoshiaki Daimon Hagiwara, founder of the AIPLAB consortium and President of the artificial intelligence partner system LOCOMTECH AIPS Laboratory”, - Hovik Musayelyan concluded.
Dr. Hagiwara’s trip to Armenia includes visits to various state agencies, universities, and prestigious educational centers, as well as lectures. By the way, partner organizations Viva and “Synopsis Armenia”, too, have implemented successful joint projects in these centers to create the best educational environment for the younger generation. Hagiwara will conclude his tour with a visit to the COAF SMART Center in Vanadzor with a keynote speech at the “Silicon Mountains 2025 Lori” conference and exhibition.
The previous day, according to tradition, the ceremony of canceling a postcard with one stamp and a Special Cover dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech sphere” was also held in the RA Government.
The 15th Global High-Tech laureate Yoshiaki Hagiwara presented the most important episodes and directions of his activity, the projects implemented with his participation and the main technological achievements. “For my family, going abroad is an extraordinary phenomenon. In Armenia, we visited temples, museums, got acquainted with your ancient culture,” said Hagiwara. Hagiwara noted that he always attaches importance to intercultural contacts, touching on the cultures of different nations and taking the best from them. Constant learning has been a way of life for him, whether it is a foreign language or professional knowledge. His interest in innovative technologies began with cartoons. Thus, the field of semiconductors became the main occupation of his life and he played a significant role in the creation of PlayStation. According to Hagiwara, upon coming to Armenia, he saw people who dream of bringing the country to a new level of development. At the same time, the laureate emphasized the responsibility of people in keeping nature pristine. With regard to Viva as a leading company in the ICT sector, the 15th Global High-Tech laureate presented his motto: strive for more and never give up.
As the General Partner of the Global High-Tech Award, Viva has allocated more than 297 million AMD over the past 15 years. This is anchored on the conviction that partnership between public and private sectors is important for Armenia, especially in terms of developing sectors that are a country's competitive advantage.
Over the past 15 years, as part of the Global High-Tech Awards, scientists such as Craig R. Barrett, CEO and President of “Intel Corporation” (2010), President of the Semiconductor Industry Professionals Association, former CEO of “Hitachi” Tsugio Makimoto (2013), CEO of “Open-Root”, one of the pioneers of the Internet, Louis Pouzin (2016), Founder of “Nest Labs”, creator of the “iPod” brand Tony Fadell (2017), President of “Adobe” Shantanu Narayan (2022), Founder of “Infosys” Narayana Murthy (2023) and others, have visited Armenia.